Yıldırım Paratoner

Paratoner Kurulumu

Kanunlar çerçevesinde belirli yerler için zorunlu kılınan Paratoner kurulumu hemen her türlü mesken ve iş yerinde can ve mal kaybının güvenliği ve yaşanabilecek zararların önlenmesi adına ihtiyaçtır.

Sizlerde yıldırım tarafından oluşabilecek zararlardan korunmak, çalışanlarınızı ve sevdiklerinizi güvence altına almak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilir sizler için sunacağımız imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Paratoner Kurulumu

Paratoner kurulumu Çalışma ve Sosyal Kurumlar Bakanlığının yapmış olduğu denetimlerde bulundurulması gereken belirli yerler için kanunen zorunlu olan bir güvenlik tedbiridir. İGS kurumları ve İtfaiye raporlarında da ele alınan paratoner sistemleri kamu kurumları, özel okullar, hastaneler, fabrika binaları gibi yapılarda kurulması ve raporlandırılması mecburidir.

Hayat kurtaran, can ve mal güvenliğini sağlayan ve yıldırımdan korunmak için kullanılan Paratoner Sistemleri bulutların oluşturduğu pozitif ve negatif enerjiyi topraklama mantığı ile nötrleştirerek korumayı gerçekleştirir. Gökyüzünde oluşan bir milyar volt elektrik yüküne kadar çıkan bu enerjinin yer yüzü yardımı ile boşalması esnasında ne büyük facialara neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Gelin sizi ve sevdiklerinizi oluşabilecek olan bu facialardan koruyalım, kurtaralım.

Profesyonel Çalışma

İşimize ve ekmeğimize saygı duyuyor verdiğimiz hizmet sonucunda daha fazla çalışana istihdam sağlamayı hedefleyerek kusursuz projelere imza atıyoruz.

Hızlı ve Uygun Çözümler

Verdiğimiz tüm hizmetlerde yaptığımız işin kalitesine oranla en uygun fiyatlı teklifleri sunuyor, geniş ekibimiz sayesinde yaptığımız kurulum ve montajı en hızlı şekilde çözümlüyoruz.

0
Yıllık Tecrübe
Yıldırım Paratoner

Paratoner Alan Taraması

Farklı şekillerde imal edilen paratonerlerin yarıçap yakalama kapasiteleri 79 metre ile 107 metre arasındadır. Yıldırım paratoner ve Özdinç Elektrik olarak kurulum yapmadan önce alan tarama projelendirme yapıyor, kurulum yapılacak yere yarı çaplara göre en uygun malzeme kullanarak montaj sağlıyoruz.

Paratoner Uygulama Çeşitleri

Paratoner kurulumu 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Aktif paratoner ve Faraday paratoner olarak uygulanabilen Paratoner kurulumu firmamız tarafından uygulanacak bölgeye hangisinin daha uygun olacağı size aktarıldıktan sonra müşterilerimizin isteği doğrultusunda hareket edilmektedir.

Aktif Paratoner Kurulumu

Maliyet açısından Aktif Paratoner Kurulumu, Faraday Paratoner Kurulumuna göre daha uygundur. Bu sebeple en çok tercih edilen Paratoner Sistemi Aktif Paratonerdir.

Aktif Paratoner Kurulumu sonucunda yerdeki toprak iletkenler ile paratoner yakalama ucuna iletilir. Yakalama ucundan yayılan iyon sayesinde yıldırım kendine en yakın toprağa yani paratonere yönelir. Bu çalışma mantığından ötürü yıldırım yakınınızdaki herhangi bir yere ulaşmadan paratoner sayesinde nötr hala getirilir.  Çalışma prensibi yıldırım oluşumunda aktif paratonerin yakama ucundaki artı ve eksi yüklerin yıldırımda oluşan artı ya da eksi yükleri aynı eksende iter bu sayede paratonerdeki artık yük nötrleşerek yok olur.

Faraday Paratoner Kurulumu

Faraday Paratoner Kurulumu, Aktif Paratoner Kurulumu maliyetine oranla daha yüksek bir bütçe ile sağlanmaktadır. Genel olarak sadece özel projelerde kullanılan Faraday Paratoner Sistemleri kafes şeklindeki yakalama ucundan ötürü bir çok noktadan toprak ile irtibatlıdır ve Aktif Paratoner’ e oranla daha günlü yakalama kapasitesine sahiptir.  

Yıldırım Paratoner

Paratoner Kurulum Hizmetlerinde Çözüm Ortağınız

Paratoner kurulum hizmetlerinde sizlere profesyonel olarak hizmet veren, her zaman yanınızda olup gerektiğinde servis hizmeti sunan güvenebileceğiniz bir firma arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bizimle iletişime geçerek  paratoner kurulumu ile ilgili tüm merak ettiğiniz sorulara cevap alabilir, keşif talebinde bulunabilir ve fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Özdinç Şirketler Grubu

Özdinç Şirketler Grubuile ilgili merak ettiklerinizi Hakkımızda sayfasında bulabilirsiniz.

Paratoner Nasıl Çalışır?

Yıldırım Anında Paratoner İletkenlerinde Enerji Oluşumu

Birçok kişi tarafından paratoner çalışma mantığı yıldırımın kablo aracılığı ile toprağa ilettiği şeklinde bilinmektedir. Hatta paratoner kurulumu yaptığını söyleyen bazı firmalar da bu bilgiyi vermektedir. Bu koca bir yanlıştan başka bir şey değildir. Bir milyar volt gücündeki enerji yükünü kaldırabilecek bir kablo üretimi mevcut değildir.

Paratoner çalışma prensibi artı ve eksi enerjinin birbirini itmesi ve kalan yükün gücünü kaybetmesi yani nötrleşmesi üzerine kuruludur. Paratoner, yıldırımı toprağa değil toprağı paratoner başlığına ulaştırır.

Neden Özdinç Elektrik

Yıldırım Paratoneri seçmek için bir çok nedeniniz var

Kocaeli Gebze’de faaliyet gösteren firmamız Özdinç Elektrik verilecek hizmet konusunda yetkili, deneyimli ve bilgili personelleri eşliğinde paratoner sistemleri ve yıldırımdan korunma tesisini mevcut bina ve tapu sınırları dahilinde alan tarama hesabı yaptıktan sonra uygun görülen bölgeye montajı gerçekleştirmektedir.

Paratoner montajında paratoner direk montajı iletkenlerin indirilmesi koruma borusu ve test klamensi montajı ve uygun değerlerde topraklama kazıklarının toprağa irtibatlandırılması işlerini kapsamakta yapılan bu işlerin neticesinde resmî kurumlara ibraz edilmek sureti ile paratoner uygunluk raporu ve paratoner alan tarama projeleri de firmamız tarafından hazırlanmaktadır.

Firmamız çalışma bakanlığı ekipnet sistemine ve elektrik mühendisleri odasına kayıtlı SMM ve Büro tescil belgelerine sahip yetkili elektrik mühendislik firmasıdır. Firmamız uzun yıllardır paratoner kurulumu konusunda hizmet vermekte birçok kamu ve özel sektörlerde başarılı işlere imza atmış bir firmadır. 

Paratoner kurulumu konusunda profesyonel hizmet vermekte olan firmamız periyodik olarak kurulumu yapılan paratoner tesisinin her yıl kalibrasyonlu cihazlarla gerekli ölçümlerini yaparak paratoner uygunluk raporlarını yenilemektedir.

 

Hizmet Bölgelerimiz

Paratoner kurulumu için hizmet verdiğimiz  Kocaeli ve tuzla sanayi bölgeleri,

Ali kâhya OSB, Asım kibar OSB, Arslanbey OSB, İmes makine ihtisas OSB, Gebze plastikçiler organize sanayi bölgesi, Dilovası organize sanayi bölgesi, Gebze kimya ihtisas OSB, Gebze kömürcüler ihtisas OSB, Gebze GOSB, Makine ihtisas OSB, Gebze güzeler OSB, Tosb otomotiv yan sanayi ihtisas OSB, Kandıra gıda ihtisas.

İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi (İAYOSB), İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB), Birlik Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), İstanbul-Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB), İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB)